Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców dzieci 4 i 5-letnich w ramach tygodnia kodowania „Code week”
mgr Edyta Szewczyk, mgr Monika Mikuszewska
Temat: „Code week - kodowanie z rodzicami”
Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności kodowania;
- rozwijanie umiejętności logicznego myślenia;
- integrowanie rodziców dzieci z grupy „Tropiciele”;
Cele szczegółowe:
- rozwijanie umiejętności pracy w grupach;
- doskonalenie zadaniowego podejścia do problemu;
- kształtowanie umiejętności rozpoznawania gatunków drzew na podstawie kształtu ich liści;
- uczestnictwo w zabawach ruchowych wg pedagogiki zabawy – klanzy;
- wykonanie jabłonki na macie z zastosowaniem kolorowych kubeczków, wg dyktanda graficznego autorstwa Anny Świć „Kodowanie na dywanie”;
- ułożenie wieży zgodnie z podanym kodem;
- kolorowanie obrazka oraz odczytanie go w aplikacji Quiver;
- ułożenie sudoku na macie edukacyjnej przez rodziców dzieci;
- zebranie darów jesieni przy pomocy Dasha;
- improwizacja muzyczna dzieci z zastosowaniem Makey Makey.
Metody:
- poszukująca;
- podająca;
- praktycznego działania.
Formy:
- zbiorowa;
- zespołowa;
- indywidualna.
Pomoce dydaktyczne:
Zakodowany napis „Code week”, mata edukacyjna, sylwety liści dębu, klonu oraz jarzębiny w kolorach: czerwonym, zielonym, pomarańczowym oraz żółtym, odtwarzacz CD, płyta CD z nagraniem utworów „Kasztanki”, „Orzeszek” (wg Klanzy) i „Czerwone jabłuszko”, dyktando graficzne „Zakodowana jabłonka” autorstwa Anny Świć „Kodowanie na dywanie”, kolorowe kafelki oraz kubeczki, kolorowanka „balony” z aplikacji Quiver, tablety z aplikacją Quiver, kolorowe kredki, robot Dash, dary jesieni, banany, Makey Makey.
Przebieg zajęć:
- Powitanie uczestników zajęć przy pomocy „Iskierki przyjaźni”
Uczestnicy zajęć stoją w kręgu trzymając się za ręce. Nauczyciel wypowiadając słowa „Iskierkę przyjaźni puszczę w krąg, niech wróci do moich rąk” delikatnie ściska dłoń osoby stojącej obok i czeka aż osoba po jego drugiej stronie uściśnie jego dłoń.
- Odkodowanie napisu „Code week”
Dzieci mają za zadanie odkodować napis „Code week” poprzez przypisanie do uprzednio ustalonych kolorowych kafelków liter, mających utworzyć hasło.
- Zabawa wprowadzająca do zrozumienia układu współrzędnych
Dzieci mają na celu przyporządkować liście różnych gatunków drzew (dąb, klon, jarzębina) z uwzględnieniem ich barwy (czerwony, zielony, pomarańczowy, żółty) w układzie współrzędnych.
- Zabawa „Kasztanki” wg pedagogiki zabawy – klauza
- Dyktando graficzne „Zakodowana jabłonka”
Rodzice wraz z dziećmi układają na macie edukacyjnej przy pomocy kolorowych kubeczków „Zakodowanej jabłonki” wg wiersza autorstwa Anny Świć „Kodowanie na dywanie”.
- Zabawa muzyczno-ruchowa do piosenki „Czerwone jabłuszko”
- Zakodowana wieża
Nauczyciel układa wieżę z kolorowych kafelków (6 szt.) na macie edukacyjnej, zaś dzieci mają ułożyć jej przestrzenny odpowiednik z kolorowych kubeczków, uwzględniając zarówno ich kolor, jak i ułożenie.
- Kolorowe balony w Quiver
Dzieci otrzymują kolorowankę z sylwetami balonów wydrukowaną ze strony Quiver oraz przy pomocy kolorowych kredek kolorują ją. Następnie odczytują jej kod tabletem w aplikacji Quiver oraz podziwiają trójwymiarowość swojej pracy.
- Sudoku
Rodzice mają za zadanie ułożyć sudoku na macie edukacyjnej z kolorowych kubeczków w taki sposób, by kubek w tym samym kolorze nie powtarzał się w linii pionowej, poziomej ani ukośnej.
- Zabawa „Orzeszek” wg pedagogiki zabawy – Klanza
- Dash i dary jesieni
Na macie edukacyjnej rozłożone są w różnych odległościach dary jesieni (kolorowe liście, kasztany, żołędzie, szyszki oraz jarzębina). Zadaniem dzieci oraz ich rodziców jest takie sterowanie robotem na tablecie w aplikacji „Gofor Dash & Dot robots”, by Dash dojeżdżał do wybranego okazu, zebranie go oraz zbieranie pozostałych eksponatów.
- Improwizacja muzyczna z Makey Makey
Dzieci oraz ich rodzice mogli wykonać improwizacje muzyczne z zastosowaniem Makey Makey, które przymocowane było do bananów. Dzięki internetowej aplikacji uderzane banany wydawały dźwięki pianina oraz bongosów.
- Podziękowanie uczestnikom zajęć za aktywne uczestnictwo w spotkaniu.